Wyszukaj
Dodaj miejsce

ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się

Sekcja dostępna wyłącznie dla zalogowanych. Jeśli nie masz konta, utwórz go bezpłatnie i korzystaj ze wszystkich możliwości serwisu.

Logowanie / Rejestracja

Twoje ulubione miejsca

Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska

www resursa.radom.pl

Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska

Informacje

Obiekt według projektu Ludwika Radziszewskiego wybudowano w latach 1851–1852. Po zakończeniu budowy obiekt wynajęła założona w 1829 roku Resursa Obywatelska, która zajmowała go do 1914 roku (z przerwą w latach 1861–1867, kiedy instytucja została zawieszona przez władze carskie). W czasie I wojny światowej budynek zajmował szpital wojskowy. W 1918 roku obiekt przekazano miastu, jednak podczas wojny polsko-bolszewickiej ponownie ulokowano w nim szpital. W okresie PRL siedziba domów kultury zakładów przemysłowych – Radomskich Zakładów Garbarskich i Radomskich Zakładów Obuwniczych. Od 1955 roku w budynku działały kina Przyjaźń i Pokolenie zlikwidowane w 1990 roku. W latach 1986–1999 budynek był siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, po likwidacji województwa radomskiego, Budynek przekształconego w Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska.


Najbardziej charakterystycznym elementem fasady są wieńczące część środkową posągi trzech muz – Talii, Melpomene oraz Euterpe.

Lokalizacja

Ups... Coś poszło nie tak.
Ta strona nie wczytała Map Google prawidłowo. Szczegóły techniczne znajdziesz w konsoli JavaScript.
Wyznacz trasę

Galeria

Komentarze

Dodaj komentarz