Wyszukaj
Dodaj miejsce

ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się

Sekcja dostępna wyłącznie dla zalogowanych. Jeśli nie masz konta, utwórz go bezpłatnie i korzystaj ze wszystkich możliwości serwisu.

Logowanie / Rejestracja

Twoje ulubione miejsca

Pracownia Maleckiego

Pracownia Maleckiego

Zwiedzaj Szydłowiec

Pracownia Maleckiego

www www.szydlowiec.pl/index.php/pl/dla-turysty/ciekawostki/5731-malecki

Pracownia Maleckiego

Zwiedzaj Szydłowiec

Informacje

W szydłowieckim ratuszu mieszkał też artysta malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej - Władysław Aleksander Malecki. Urodził się w Masłowie, koło Kielc. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie i pracował jako dekorator Teatrów Rządowych, dostał stypendium od rządu na wyjazd za granicę. Wyjechał do Monachium i przystał do znajdującej się tam kolonii artystów polskich, która skupiała takich artystów jak: Józef Brandt, Aleksander Gierymski i Maksymilian Gierymski oraz Juliusz Kossak.

W Monachium najwięcej malował pejzaży, które wygrywały medale na wystawach europejskich. W Crystal Palace Picture Gallery w Londynie w 1874 roku zdobył złoty medal za obraz "Przedmieście Krakowa". W Polsce jego najbardziej znanym dziełem jest „Sejm Bociani”, który artysta oddał do Muzeum Narodowego w Krakowie, dzisiaj można ten obraz obejrzeć w oddziale w Sukiennicach, a jego reprodukcję w szydłowieckiej pracowni.

Malecki w 1880 roku postanowił na stałe wrócić do Polski, jednak powrót nie należał do szczęśliwych. Malarz nie był tak popularny jak za granicą. Nie poprzestał malowania, skupił się teraz na rodzimych krajobrazach. Zmieniał miejsca zamieszkania, a w maju 1898 roku poprosił Burmistrza Szydłowca – Dominika Derenia, o udostępnienie pomieszczenia w ratuszu. Malecki zamieszkał w wieży ratuszowej, gdzie urządził sobie także studio. Z każdym miesiącem jego stan psychiczny i fizyczny (cierpiał na reumatyzm) ulegał pogorszeniu i ograniczał jego twórcze zapędy. Malował coraz mniej. Mieszkańcy określali go jako małomównego i stroniącego od ludzi. 5 marca 1900 roku, Burmistrz Miasta razem ze stróżem znaleźli go martwego na podłodze. Do dzisiaj przyczyna śmierci nie jest ustalona, za to pewne jest to, że Malecki w ratuszu pozostawił po sobie co najmniej 600 obrazów.

Dzisiaj, wchodząc na wieżę ratuszową, można zobaczyć jak być może żył artysta. Pędzle, farby, zdjęcia, listy.. i najlepsze: reprodukcje obrazów. Można zobaczyć, jak rozmiarowo małe były arcydzieła i porównać je do innych obrazów.

Lokalizacja

Ups... Coś poszło nie tak.
Ta strona nie wczytała Map Google prawidłowo. Szczegóły techniczne znajdziesz w konsoli JavaScript.
Wyznacz trasę

Galeria

Komentarze

ZielonaAkcja

5

Piękne i ciekawe miejsce, które warto odwiedzić :)

Dodaj komentarz