Wyszukaj
Dodaj miejsce

ZALOGUJ SIĘ

Zaloguj się

Sekcja dostępna wyłącznie dla zalogowanych. Jeśli nie masz konta, utwórz go bezpłatnie i korzystaj ze wszystkich możliwości serwisu.

Logowanie / Rejestracja

Twoje ulubione miejsca

Kościół pw. św. Stefana

Kościół pw. św. Stefana

Kościół pw. św. Stefana

Kościół pw. św. Stefana

Kościół pw. św. Stefana

Kościół pw. św. Stefana

Informacje

Kościół w Policznie został wzniesiony w latach 1889 - 1894.
Świątynia wybudowana została z czerwonej cegły, na planie krzyża łacińskiego, natomiast plan kościoła został opracowany przez inżyniera Jerzego Wernera.  
Styl neogotycki świątyni został podkreślony przez dwie wysokie wieże, które górują nad pobliską okolicą.
Fundatorką kościoła była Maria z Tyzenhauzów hrabina Przeździecka, która na budowę przeznaczyła 84184 rubli w srebrze, natomiast parafianie dołożyli 1400 rubli.
W  kościele  znajduje  się 5  ołtarzy  dostosowanych  do  stylu  świątyni i wykonane  są z drzewa dębowego.
W głównym ołtarzu znajduje się rzeźba Chrystusa na krzyżu wykonana z drzewa lipowego.
W nawie poprzecznej krzyżującej z główną znajdują się dwie kaplice: po  prawej  św. Stefana,  a po lewej  św. Jana  Nepomucena
W tym samym stylu co ołtarze, wykonane są również z drewna dębowego: konfesjonały, ławki, drzwi do zakrystii, balustrada przy ołtarzu głównym oraz ambona.
Na ścianach prezbiterium są umieszczone dwa obrazy przedstawiające wyniesionych na ołtarze w 1999 roku przez Św. Jana Pawła II, dwóch męczenników z okresu II wojny światowej.
Pierwszy z nich to ks. kom. ppor. Władysław Miegoń (1892–1942), kapelan Dowództwa Floty, zamordowany w Dachau.
Drugi błogosławiony to ks. Kazimierz Sykulski (1882–1941), proboszcz w parafiach Skarżysko-Kamienna, Bzin i Policzna (w latach 1917–21), rozstrzelany w obozie Auschwitz-Birkenau.
Pierwszy kościół drewniany pw. św. Anny i św. Stanisława istniał w XV wieku. Parafia została erygowana w 1531 roku i uposażona przez Andrzeja Białaczewskiego.
Drugi kościół drewniany pw. św. Jana Nepomucena i św. Antoniego Padewskiego, z fundacji Ewy z Szaniawskich Suchodolskiej, kasztelanowej lubelskiej, pochodzący z ok. 1740 został rozebrany w 1894.
W kościele tym w 1892 ks. Antoni Grudziński pobłogosławił związek małżeński Stefana Żeromskiego z Oktawią Rodkiewicz, świadkiem był Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). W parafii proboszczem w latach 1917–1921 był bł. ks. Kazimierz Sykulski.

Lokalizacja

Ups... Coś poszło nie tak.
Ta strona nie wczytała Map Google prawidłowo. Szczegóły techniczne znajdziesz w konsoli JavaScript.
Wyznacz trasę

Galeria

Komentarze

Dodaj komentarz